Osiedle Syberka w Będzinie
Widok Syberki w Będzinie Ulica Skalskiego na osiedlu Syberka w Będzinie Będzin Syberka - gdzieś w tych okolicach się kręcimy (Chmielewskiego) Będzin Syberka skrzyżowanie ulicy Chmielewskiego i Skalskiego (04.2009) Osiedle Syberka w Będzinie ul. I Armii Wojska Polskiego Będzin Syberka - widok nocny ulicy Skalskiego Będzin Syberka ulica Rewolucjonistów z widokiem na Sanktuarium Golgoty Wschodu Będzin Syberka i budynek byłej fabryki obuwia przy ul. Piłsudskiego

Położenie Syberki

Osiedle Syberka zostało wybudowane na jednym ze Wzgórz Małobądzkich (do 300 m n.p.m.) na terenie dzielnicy Małobądz) w latach 1960-85, pomiędzy ulicami: Czeladzką, Małobądzką, Piłsudskiego i dzisiejszą trasą DK-86 Katowice-Warszawa (granica z miastem Czeladź). Do początków lat dziewięćdziesiątych XX wieku nosiło oficjalną nazwę osiedle im. PPR (Polskiej Partii Robotniczej), która przez mieszkańców nie była na co dzień używana.

Będzin Syberka - widok z Góry ZamkowejPierwsze plany zlokalizowania osiedla mieszkaniowego na wzgórzu Syberka powstały w latach pięćdziesiątych. Pierwsze najniżej budowane domy były piętrowymi bliźniakami (w tym jednorodzinne), potem powstawały bloki trzypiętrowe, a na Syberce dolnej czteropiętrowe. Najwyżej wybudowa­no dziesięciopiętrowe cztero­członowe mrów­kowce (8 budynków, ul. Skal­skiego), 2 bloki 11-12 kondygnacyjne oraz 9 bloków 13-kondygnacyjnych (ul. 9 Maja, na najwyżej położonym terenie). Łącznie wybudo­wano ponad 13 tysięcy izb w tym w 82 wielorodzinnych blokach mieszkalnych. Osiedle zaplanowano początkowo na 20 tysięcy mieszkańców, a w końcu na 24 tysiące. Syberka jest najludniejszą dzielnicą miasta.

Plany dotyczące Syberki

Zaplanowano również budowę czterech szkół podstawowych (powstały trzy, z czego jedną przekształcono później w Urząd Skarbowy) i dwóch średnich (zawodowej i ogólnokształcącej, które nie powstały), kilku przedszkoli, kina na 600 osób (plac pod budowę przeznaczono na kościół i plebanię), pawilonu teatralno-widowiskowego, dwóch bibliotek, dwóch restauracji, baru mlecznego, kawiarni z dancingiem, dwóch przychodni lekarskich i trzech aptek, dwóch centrów handlowych oraz stacji benzynowej. Niestety, niektóre obiekty, zwłaszcza ze sfery kultury i gastronomii nigdy nie powstały. W sąsiedztwie osiedla, po drugiej stronie trasy DK-86 (w granicach miasta Czeladź) znajduje się największe w kraju centrum handlowe M-1 (Real, Praktiker, MediaMarkt i inne) (połączone z osiedlem kładką dla pieszych nad drogą szybkiego ruchu). W lipcu 2008 roku przy ul. Piłsudskiego oddano do użytku duży pawilon meblowy. W sierpniu 2008 roku na odcinku 1300 m podjęto budowę ekranów dźwiękochłonnych (wysokość 5,5-6 m) od ul. Piłsudskiego do Czeladzkiej, izolujących osiedle od ruchliwej drogi ekspresowej DK-86.

Legenda

Według legendy na wzgórzu istniał niegdyś punkt zborny dla osób zsyłanych na Sybir (Syberię), do których to tradycji nawiązała parafia, tworząc jedyne w Polsce Sanktuarium Golgoty Wschodu. Tak więc nazwa wzgórza związana jest z XIX-wiecznymi zsyłkami polskich patriotów przez władze carskie. Po upadku powstania listopadowego zesłano kilkanaście polskich rodzin szlacheckich z Litwy do pracy w zagłębiowskich kopalniach. Z całą pewnością na Syberce znajdowała się rosyjska komora celna. Również w XIX wieku działała tu niewielka kopalnia węgla, w wyrobiskach której w okresie międzywojennym urządzono strzelnicę będzińskiego 23. pułku artylerii lekkiej (pozostałości do dziś).

Wersja mobilna Osiedle Syberka